Reklama

Ktoś porzucił zdechłe prosię na stercie obornika

Opublikowano: 4 maja 2021 10:00
Autor: Honorata Dmyterko | Zdjęcie: internautka

Ktoś porzucił zdechłe prosię na stercie obornika - Zdjęcie główne

padłe prosię | foto internautka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Przy drodze w okolicach Sowin znaleziono nieżywe prosię. Trwa ustalanie właściciela padłego zwierzęcia.

Reklama

O sprawie poinformowała nas mieszkająca w okolicy kobieta.

- Proszę coś z tym zrobić! Czy tak ma wyglądać „utylizacja” padłego zwierzęcia? - mówiła zbulwersowana. O niebezpiecznym pod kątem epidemiologicznym znalezisku zawiadomiła policję oraz powiatowego lekarza weterynarii – w sobotę, 17 kwietnia. 

Interweniowali dzielnicowi

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu - asp. sztab. Tomasz Duszak przekazuje, że miejsce udali się dzielnicowi z Bojanowa.

- Faktycznie przy stercie obornika leżały zwłoki małego prosiaka – potwierdza policjant. - Przepytali świadków, sporządzili notatkę i powiadomili o zdarzeniu Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rawiczu. Pismo w tej sprawie zostanie wysłane również do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, by ta przeprowadziła kontrolę w siedzibie stada zwierząt w celu sprawdzenia wypełniania obowiązków jego posiadacza w zakresie przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt – podkreśla asp. sztab. Tomasz Duszak. 

Lekarz na tropie 

Jacek Cichosz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu ma podejrzenia, skąd mogło pochodzić padłe zwierzę i zlecił już przeprowadzenie kontroli.

- Sprawa jest rozwojowa i - póki co - nie mogę mówić o jej szczegółach - zaznacza. Przyznaje, że niestety na terenie powiatu rawickiego zdarzają się tego typu przypadki, kiedy w środowisku naturalnym znajdowane są zwłoki padłych zwierząt. - W ubiegłym roku mieliśmy podobną sytuację, gdzie znaleziono padłe zwierzę w dawnym wyrobisku kopalnianym. Niestety takie działania się zdarzają w przypadku nielegalnego chowu. Kiedy zwierzę padnie, jest porzucane byle gdzie - mówi lekarz. 

Takich zdarzeń - jak podaje rawicki inspektorat - odnotowuje około 10 w ciągu roku. Jacek Cichosz przestrzega, że w momencie udowodnienia hodowcy takiego czynu - grozi mu kara grzywny. - Od 100 do 2.000 zł. A proszę mi wierzyć, że mamy swoje sposoby, by udowodnić, z jakiego gospodarstwa pochodzi takie zwierzę - zaznacza Jacek Cichosz.

Kontrola z agencji

Zakopywanie martwych zwierząt jest nielegalne. Zgodnie z unijnymi przepisami, padła trzoda chlewna powinna być przekazana do utylizacji.

- W Polsce obowiązuje całkowity zakaz grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich - przypomina Karol Junory, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce.

Takie działanie - jak mówi - jest tym bardziej absurdalne, że hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji, ponieważ istnieje w Polsce specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta.

- Za realizację systemu dopłat do unieszkodliwiania padłych zwierząt odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na naszej stronie internetowej dostępny jest wykaz zakładów utylizacyjnych prowadzących przedmiotową działalność w poszczególnych województwach oraz kontakt do tych przedsiębiorstw - mówi kierownik biura.

Karol Junory zapowiada, że w momencie otrzymania informacji z policji o zdarzeniu w okolicach Sowin, przeprowadzona będzie tam kontrola.

- Na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - w odniesieniu, m.in. do zwierząt z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie - jesteśmy do tego zobowiązani. Celem takiej kontroli jest wyjaśnienie nieprawidłowości występujących w systemie informatycznym i ustalenie zgodności aktualnej bazy danych ze stanem rzeczywistym w gospodarstwie - podkreśla Karol Junory. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 22 dni temu | ocena +0 / -0

  Ha Ha

  Ha Ha co to takiego że ktoś rzucił do gnoju małe prosie, przyjrzyjcie się lepiej tym większym hodowcom świń co mają po tysiąc czy więcej sztuk w tym kilkadziesiąt macior i Bacutil przez lata nie był ani razu. Chyba byle laik wie że na takiej ilości są padnięcia a gdy są powinny być zgłoszone do ARiMR o ile są zgłoszone do utylizacji a jeżeli nie to wiadomo !!! Gdzie jest w tym przypadku Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Karol Junory, niech sprawdzi ile zgłoszono padnięć w przeciągu kilku lat, szczególnie tych większych.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  JARO

  WSZYSCY EKO KONSUMENCI MARKETU I INSPEKCJA WETERYJNA BEDZIECIE ZA CHWILE TYLKO DUNSKIE I NIEMIECKIE SWINIE KOSUMOWAC PASIONE WSZYTKIM BYLE SZYBKO ROSŁY, A POLSKIE TY BELE GDZIE PASIONE UBITE JADA DO WLOCH HISZPANI NA NAJLEPSZA SZYNKE I KIEŁBASY DŁUGO DOJZEWAJACE, JAKI JEST SENS DUSIC MALEGO ROLNIKA JAKIMIS TAM DZIWNYMI WYMOGAMI KTORE NI JAK SIE MAJA DO RZECZYWISTOSC!!! JAK POLSKA MA ZŁE WARUNKI ZAKAZAC PRZYWOZU Z NIEMIEC DANI SWIN TO NAPRAWDE TO CO DOBRE TO ZOSTANIE W POLSCE!!! MAŁEGO ROLNIKA NIE STAC NA JAKIES MEGA WYSOKO WYDAJNE PASZE, JAK W KOJCU TRZYMIE NA SPRZEDAZ TO I JEDNA SAM DLOA SIEBIE UBIJE BO 4ZŁ ZA KILOGRAM ZYCA JAK MA SIE DO 20ZŁ ZA SCHAB ŁADNY NIE Z KNURA CZY MACIRY CO ZA 2ZŁ SKUPIONE!!! A CO Z MYSLIWYMI BEDA SIE KAPAC PRZED WEJCIEM DO LASU????? I PO WYJSCIU???? RONIK MA KOMPAC SIE PRZED WEJSCIEM DO CHLEWA I PO !!!

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Edek

  Pani E... widocznie nie ma co robić i glupotami się zajmuje... żenada

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  Alikia

  Szanowni Państwo Redaktorzy zwierzęta umierają lub odchodzą.Już drugi raz w tym tygodniu spotkałam się z wypowiedzią zdechł pies lub zdechły prosięta.Takie określenia na pierwszej stronie gazety bardzo mnie zaskoczyły.Istota żywa umiera.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  Ha

  Ale nowość

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Bob

  Bozia rączki dała?

 • miesiąc temu | ocena +5 / -2

  Xxxy

  Tak wszyscy eko farmerzy robią.a ilu gnojówke do masłówki zrzuca.....