reklama
reklama

Śmieci w przydrożnych rowach w powiecie rawickim. Sprzątanie dopiero po opadnięciu wody [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Śmieci w przydrożnych rowach w powiecie rawickim. Sprzątanie dopiero po opadnięciu wody [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Dali znać Do naszej redakcji zwrócił się jeden z czytelników zaniepokojony ilością śmieci w rowie przy drodze prowadzącej do Sikorzyna. Postanowiliśmy wybrać się we wskazane miejsce - zastaliśmy rowy zaśmiecone butelkami, ale też odpadami wielkogabarytowymi.
reklama

Problem wyrzucania śmieci w miejscach nie do tego przeznaczonych jest aktualny od lat. Mimo surowych kar, nadal znajdują się na tyle odważne osoby, by śmieci pozbywać się w rowach, lasach czy na polach. Podobną sytuację zastaliśmy w rowie przy drodze powiatowej prowadzącej do Sikorzyna. Oprócz butelek, papierków czy reklamówek foliowych znaleźliśmy także między innymi... fotele samochodowe. 

Przy drodze do Sikorzyna całkiem niedawno zostały wycięte krzaki, których gałęzie sięgały jezdni. Usunięcie zieleni pokazało skalę problemu, odsłaniając leżące w rowie odpadki. 

Śmieci w rowie przy drodze do Sikorzyna - sytuacja hydrologiczna nie pomaga

Zwróciliśmy się do Powiatowego Zarządu Dróg w Rawiczu z pytaniem, co planuje zrobić z ogromną ilością śmieci w rowie przy drodze prowadzącej do Sikorzyna. 

- Czekamy aż woda w rowach trochę opadnie, obecnie nie jesteśmy w stanie przeprowadzić prac porządkowych. Zaraz po zmniejszeniu się ilości wody zajmiemy się posprzątaniem tego terenu - przekazał Jarosław Trawka z Powiatowego Zarządu Dróg w Rawiczu. 

Warto zaznaczyć, że śmieci nie znalazły się w tym miejscu, ot tak. Ktoś musiał je tam wyrzucić.

Surowe kary dla próbujących oszczędzać na utylizacji odpadów

Osoby zaśmiecające tereny zielone próbują poprzez takie "gospodarowanie" odpadami zaoszczędzić na właściwej utylizacji odpadów. Próba takiego zaoszczędzenia może skończyć się jednak o wiele większymi wydatkami. Według artykułu 145 Kodeksu Wykroczeń § 1: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Pozostawienie odpadów na czyjejś posesji, także wiąże się z grzywnami. Według artykułu 154 Kodeksu Wykroczeń § 2: Kto na nienależący do niego grunt polny wyrzuca kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

W przypadku większej szkodliwości dla środowiska oraz życia i zdrowia osób trzecich, wobec sprawcy stosowany jest artykuł 183 Kodeksu Karnego § 1, który mówi: Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama