Reklama

Mieszkańcy chcą inwestować w fotowoltaikę

Opublikowano: 7 marca 2020 19:32
Autor: Honorata Dmyterko

Mieszkańcy chcą inwestować w fotowoltaikę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

PAKOSŁAW / Aż 19 mieszkańców gminy zamierza pobudować instalacje fotowoltaiczne na swoich nieruchomościach.

Według złożonych w urzędzie gminy wniosków, ma powstać 13 farm oraz 8 elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą oraz 1 instalacja paneli. - Większość z nich jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Procedury administracyjne związane z decyzją środowiskową i decyzją o warunkach zabudowy są po stronie gminy. Dalsze postępowanie, czyli pozwolenie na budowę i uzgodnienia z operatorem sieci elektroenergetycznej są już od nas niezależne - informuje wójt Piotr Skrzypek.

Coraz częstszym widokiem w Polsce stają się instalacje fotowoltaiczne lokalizowane na gruntach, które wcześniej wykorzystywane były do produkcji rolnej. Tak ma być też w gminie Pakosław, gdzie obiekty mają powstać głównie na polach, m.in. w Sworowie, Pakosławiu, Sowach, Golejewku, Białymkale, Chojnie, Niedźwiadkach, Góreczkach Wielkich i Zaorlu.

- Jak przekonują specjaliści, wybór właściwej lokalizacji jest niezwykle istotny z punktu widzenia realizacji inwestycji. Należało zwrócić uwagę na takie kwestie jak: ekspozycja południowa terenu, brak zacienienia, odpowiednie podłoże. Oprócz tego, ważną kwestią lokalizacyjną jest bliskość nieruchomości w stosunku do sieci średniego napięcia, co ułatwia uzyskanie warunków przyłączenia i późniejsze zawarcie umowy przyłączeniowej - mówi jeden z mieszkańców gminy, który zdecydował się na przeznaczenie swoich gruntów pod budowę farmy fotowoltaicznej.

Więcej w Życiu Rawicza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Ja

  Myślę że mieszkańcy tylko chcą wydzierżawić grunt firmom, które zainwestują grube pieniądze. I zarobią

 • rok temu | ocena +3 / -1

  gosc

  LICZCIE KIEDY TO SIE ZWRUCI SKORO ENERGETYKA NIECHCE TEGO PRADU I WCALE IM SIE NIE DZIWIE

 • rok temu | ocena +0 / -0

  bolo

  Atom masz sporo racji ale z moda trudo wygrac

 • rok temu | ocena +1 / -1

  P.P.

  I do tego kilka elektrowni atomowych i mamy spokoj

 • rok temu | ocena +3 / -7

  atom

  Co w nocy ? Skąd brać prąd kiedy nie ma słońca ? Panele to najmniej ekologiczny wybór . W zapasie musi być cały czas generator o mocy paneli żeby w przypadku braku słońca czy w nocy wyprodukować prąd , Zero oszczędności CO2 .