reklama
reklama

Poseł obiecuje ponad miliard dla powiatu rawickiego. Pytamy, jak to wyliczył

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm zagłosował za przystąpieniem do Europejskiego Funduszu Odbudowy. Wcześniej poseł PiS, sekretarz stanu Jan Dziedziczak odwiedzał miasta powiatowe w swoim okręgu wyborczym, gdzie za pomocą plansz z dużymi liczbami przedstawiał korzyści, jakie według jego partii odniosą mieszkańcy dzięki przystąpieniu Polski do Europejskiego Funduszu Odbudowy.
reklama

W Rawiczu Jan Dziedziczak pokazał wyliczenia, między innymi ile unijnych pieniędzy przypadnie na głowę każdego Polaka. Wymienił również olbrzymią kwotę:

- Mamy perspektywę szansy pozyskania dla powiatu rawickiego 1 mld 209 milionów zł - powiedział poseł.

Taka kwota to prawie czteroletnie wydatki powiatu i wszystkich gmin razem wzięte, toteż poprosiliśmy o doprecyzowanie. Dziedziczak wyjaśnił, jak obliczył tą sumę:

- Wszystkie środki z Unii jakie dostaniemy dla Polski przeliczamy na jednego mieszkańca, to jest ponad 20 tysięcy na głowę. I jeśli przeliczymy ilość mieszkańców powiatu rawickiego, możemy założyć jakiej skali to będą środki - obliczał poseł.

Dodał, że chodzi o pieniądze, które Polska ma do wzięcia z budżetu unijnego w perspektywie sześciu lat.

Co to jest Europejski Fundusz Odbudowy?

Unia Europejska utworzyła Fundusz Odbudowy po epidemii. Jest to 390 mld euro dotacji i 360 mld euro pożyczek dla chętnych krajów Unii. Polska z tej puli będzie mogła zawnioskować o:

  • - 23,9 mld euro (109 mld zł) bezzwrotnych dotacji
  • - 34,2 mld euro (157 mld zł) w formie pożyczek

Co to jest Krajowy Plan Odbudowy?

Aby wnioskować o te środki każdy kraj musi przedstawić plan ich wydatkowania. W Polsce taki plan nazwano Krajowym Planem Odbudowy. Polski rząd, z funduszy UE planuje dofinansować takie obszary jak: transformacja cyfrowa, konkurencyjność gospodarki, zmniejszenie energochłonności, transformacja cyfrowa, poprawa ochrony zdrowia oraz nowoczesna mobilność.

Największa część środków będzie wydatkowana centralnie przez rząd, mniejsza ma trafić do samorządów, które połowę wsparcia mają dostać w kredytach. Właśnie sposób podziału tych pieniędzy jest najczęściej krytykowany.

Jaką część pieniędzy z KPO rawickie samorządy będą musiały spłacić?

Na to pytanie poseł nam nie odpowiedział.

- Jeśli chodzi o Fundusz Odbudowy, to jego część, ale ta mniejsza, pochodzi z korzystnie oprocentowanego kredytu - przyznał jedynie.

Wyjaśniamy: Rząd chce, aby tylko połowa pieniędzy dla samorządów była bezzwrotna. Prawie 50 proc. środków proponowanych samorządom to pożyczki. W puli rządowej znalazło się za to aż 80 proc. dotacji bezzwrotnych.

Dziedziczak: „Haniebne zachowanie opozycji”

Podczas konferencji Jan Dziedziczak mocno skrytykował sejmową opozycję, która (za wyjątkiem Lewicy i Koalicji Polskiej) nie poparła ratyfikacji Funduszu Odbudowy (Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, Konfederacja była przeciwna). Zapytany, dlaczego w ten sam sposób nie krytykuje koalicjanta - Solidarnej Polski, która zagłosowała przeciw, odpowiedział, że jest to kwestia uczciwości.

- Solidarna Polska od dawna uważa, że cały ten mechanizm jest zły. Natomiast KO i PSL przedstawiały się dotąd jako ugrupowania proeuropejskie (...) Teraz chcą odrzucenia pieniędzy z UE dla Polski. To jest zachowanie naprawdę haniebne - uważa poseł. (Ostatecznie PSL zagłosowało za ratyfikacją EFO).

Dostaniemy, ale wcześniej stracimy?

Na początku roku okazało się, że Wielkopolska w nowej perspektywie unijnej ma dostać o 56 proc. mniej środków niż dotychczas. To przez wprowadzenie przez rząd nowych kryteriów podziału unijnych pieniędzy. Samorządy, w tym gmina Rawicz oprotestowały ten sposób podziału, w którym wpływ na dotacje dla całego regionu ma PKB największej metropolii.

Zapytaliśmy, jak burmistrz Rawicza, odnosi się do kwestii 1,2 mld zł dla powiatu rawickiego w kontekście zapowiadanej zmniejszonej alokacji środków dla Wielkopolski?

- Te dwie kwestie należy rozdzielić. Sprawa alokacji jest w moim odczuciu krzywdząca dla gmin takich jak nasza, ponieważ rozpatrywanie sytuacji gospodarczej Wielkopolski przez pryzmat aglomeracji poznańskiej stawia nas w dużo gorszym położeniu. W rezultacie trafi do nas o kilkaset złotych mniej na mieszkańca. Z drugiej strony środki w ramach unijnego planu odbudowy są wielką szansą. Zasadnicza sprawa to sposób ich podziału i możliwości wykorzystania. Tego na dziś nie wiem, dlatego będę powściągliwy w wyrażaniu nadmiernego entuzjazmu. Tu mówi się o statystycznych kwotach, z których będą również finansowane zadania ogólnokrajowe, będzie z nich korzystał każdy statystyczny Polak – tłumaczy burmistrz Grzegorz Kubik.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama