Reklama

Świecąca, żółto-zielona woda w kaloryferach. Co to za zjawisko?

Opublikowano: 20 stycznia 2021 19:03
Autor: Grzegorz Heluszka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Niektórzy mieszkańcy Rawicza, mogą zauważyć dziwne zjawisko. Z nieszczelnego kaloryfera, lub rury ciepłowniczej może kapać woda w kolorze żółto-zielonym, która będzie świecić w ciemności. Uspokajamy! To nie jest zjawisko nadprzyrodzone.

To barwnik fluorescencyjny dodawany do wody ciepłowniczej przez Zakład Energetyki Cieplnej w Rawiczu. Pozwala on na wykrycie nieszczelności rurociągów, armatury oraz wymienników ciepła i jest powszechnie stosowany przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Ma on kolor żółto-zielony, a w ciemności emituje lekką poświatę.

Jest to też sposób na nielegalne "podkradanie" wody z sieci. Tak zabarwiona woda staje się bezużyteczna.

W komunikacie Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, głównego odbiorcy ciepła z ZEC czytamy:
- Istnieje możliwość pojawienia się zabarwionej wody w środowisku naturalnym oraz przestrzeni publicznej. Ze względów technologicznych barwiona woda może znaleźć się również w instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania budynków (w kaloryferach i rurach znajdujących się w mieszkaniach).

RSM prosi o powiadamianie o wykrytych nieszczelnościach.
- W przypadku zauważenia zabarwionej wody na ulicach, chodnikach, studzienkach, w rzekach i innych ciekach wodnych, prosimy o przekazywanie informacji pod numerem telefonu 65 546 22 41 lub 695 232 220.

Jednocześnie Spółdzielnia zapewnia, że środek, który jest wykorzystywany do zabarwienia wody, FLUORESCEINA RM 200% nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska. Rozkłada się pod wpływem światła. Oprócz znakowania wody w systemach ciepłowniczych stosowany jest też do barwienia produktów chemii stosowanej w gospodarstwach domowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Jonek

  Kiedyś z kranu poleci piwo ???

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Rawiczak

  Bardzo dobry patent

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  jo

  Kradną ciepło i szukają takich oszczędnych inaczej .

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Avip

  RSM i ZEC, to dwie różne firmy posiadające kotłownie i trzeba to odróżnić, czego pan redaktor nie zrobił.